
Skellefteå AIK har gjort klart med ytterligare ett nyförvärv inför den kommande säsongen. Det handlar om den 26-årige backen Viktor Grahn, som ansluter från Södertälje SK.
Kontraktet är skrivet på ett år.
– Det känns superkul! Skellefteå är en klubb som alltid är med och slåss i toppen och det känns som en väldigt spännande resa både för mig personligen och som hockeyspelare, säger Viktor.
Piteåsonen har de senaste säsongerna etablerat sig som en pålitlig tvåvägsback i HockeyAllsvenskan. I fjol noterades han för 18 poäng (3+15) i Södertälje och säsongen innan blev det 25 poäng (5+20). I vintras fick han chansen att spela två matcher med Skellefteå AIK – mot Timrå och HV71 – när det fanns ett tillfälligt behov på backsidan.
– Det var kul att få hoppa in och hjälpa till. Jag tycker det gick bra, och det var en fin erfarenhet att ta med sig. Man vill ju alltid utmana sig, säger han.
Efter flera säsonger i HockeyAllsvenskan, där han haft stort förtroende och utvecklats både offensivt och defensivt, kände Viktor att det nu var rätt läge att ta steget upp i SHL.
– Jag har haft andra SHL-erbjudanden tidigare men det här kändes helt rätt. Jag vill spela med och mot de bästa och det här känns som rätt organisation för mig att komma in i.
Viktor har tidigare spelat juniorhockey i Luleå, där han också fick chansen i SHL redan under gymnasietiden 2017/2018.
– Jag fick träna och spela lite med A-laget där sista året i gymnasiet. Det var mycket upp och ner, men ändå en viktig lärdom i den åldern. Nu känns det här som ett mer naturligt steg i karriären.
Viktor hade kontrakt med Södertälje ytterligare en säsong, men med möjligheten att gå till ett SHL-lag om chansen skulle dyka upp.
För Viktor innebär det också en flytt norrut, närmare hemstaden Piteå – redan till helgen går flyttlasset från Södertälje.
– Tanken var att semestra i norr i sommar, men nu blev det både tidigare och mer permanent. Det blir kul! Jag, sambon och vår dotter på drygt ett år ser fram emot det – även om det lär bli fullt upp där hemma, säger han.
Erik Forssell, General Manager, om värvningen av Viktor:
– Viktor gjorde ett bra intryck hos oss när han var här i vintras. Han är en stabil back med sina främsta styrkor i det defensiva spelet, men han hanterar också pucken på ett bra sätt. Vi har haft ögonen på honom ett tag och tror att han kan fortsätta sin fina utveckling hos oss. Med den här värvningen är backsidan komplett, och vi är nöjda med hur den ser ut.
FAKTA
Namn: Viktor Grahn
Position: Back
Född: 15 augusti 1998
Längd/Vikt: 183 cm/83 kg
Skjuter: Vänster
Moderklubb: Storfors AIK
Bästa hockeyminne hittills: Slutspelsserien mot Djurgården med 7 utsålda matcher.
Favoritmat: Grillat, gärna en mix av olika saker.
Vad gör du helst utanför isen: Spelar golf, umgås med familj och vänner.
Så här ser laget för 25/26 ut just nu:
Målvakter
#31 Jani Lampinen NY
#30 Gustaf Lindvall
#32 Linus Söderström
Backar
#3 Viktor Grahn NY
#57 Emil Djuse NY
#6 Måns Forsfjäll
#7 Frans Haara
#25 Pontus Johansson
#52 Arvid Lundberg
#64 Jonathan Pudas
Forwards
#29 Mikkel Aagaard (LW/C) NY
#71 Jonathan Davidsson (LW/RW)
#33 Zeb Forsfjäll (C)
#96 Rickard Hugg (LW)
#22 Jonathan Johnson (C)
#14 Andreas Johnsson (LW/RW)
#24 Oscar Lindberg (C/LW)
#12 Valter Lindberg (C)
#17 Pär Lindholm (C)
#9 Victor Stjernborg (C/LW) NY
#27 Oskar Vuollet (C/LW)
#15 Lars Bryggman (LW/RW) NY
#73 Viggo Nordlund (F)
#91 Victor Laz (F) NY