Olof Wretling med ”Kaffet” till Sara kulturhus

Kaffet
I maj gör Olof Wretling sin första egna framträdande på Sara kulturhus.

Den 31 maj gästar komikern och berättaren Olof Wretling Skellefteå med dubbla föreställningar av Kaffet. Han har besökt staden många gånger tidigare, men när han gästar Sara kulturhus i vår blir det första gången med en helt egen scenföreställning i huset.

Olof Wretling har tidigare uppträtt på Sara kulturhus tillsammans med Marie Göranzon i samband med evenemanget Bokcirkeln. Nu återvänder Wretling till Skellefteå, denna gång med sin helt egna föreställning.

Kaffet är en lekfull och komisk iscensättning av Olofs hyllade program i Vinter i P1 från 2019. I berättelsen ska han ta nattåget från Umeå till Stockholm för att undersöka sina stämband efter att ha tappat rösten under en föreställning. I nattkupén får Wretling oväntat sällskap av tre av Sveriges mest älskade författare: Torgny Lindgren, Sara Lidman och PO Enquist.

Selins Optik 696x175

Publiken får följa med på en resa genom både Sverige och Olofs eget liv. Föreställningen rymmer berättelser om hur han hämtade kraft ur vänskap, om det roligaste ljudet på jorden och om en komikers värsta mardröm: att tappa rösten. Längs vägen väcks också en oväntat stor fråga: säger man verkligen ”kaffet” om kaffe?

Hösten 2022 hade Kaffet premiär och följdes av en omfattande Sverigeturné. Föreställningen hyllades av både publik och kritiker och spelades för utsålda hus runt om i landet. Förutom egna föreställningar är Olof också känd som en av Sveriges mest uppskattade komiker och berättare och har även setts i Bäst i test, Mammas nya kille och humorgruppen Klungan.

Native bild summertime

Föregående artikelTomten är far till alla barnen till Skellefteå
Nästa artikelKlart med ny huvudtränare